مقالات

پرفروش­ ترین کتاب­ های سال ۱۴۰۱

در سالی که گذشت کتاب­ های زیادی وارد کتاب ­فروشی ما شدند و رفتند. از مانگاها و رمان­ های فانتزی گرفته تا ترانه ­های زیبا برای کوچولوها. کتاب ­هایی که با متن و تصاویر جذاب­ تخیل و احساسات بچه­ ها و پدر و مادرهایشان را تحریک و تقویت کردند، به آن ها چیزهای مهمی یاد دادند و از همه مهم ­تر، سرگرمشان کردند. در  این ­جا می ­خواهیم پرفروش­ ترین کتاب­ های سال گذشته­ را به شما معرفی کنیم و ببینیم که چه چیزی باعث شده تا این کتاب­ ها به کتاب­ های محبوب شما تبدیل شوند.

کتاب­ های تصویری از محبوب­ ترین کتاب­ های کودک در کتاب­ فروشی ما هستند. این کتاب ­ها با تصویر­سازی­ های رنگارنگ و داستان­ های جذاب، تجربه ­ها­ی آموزنده و سرگرم­ کننده ­ی بی­ نظیری را برای بچه­ ها به­ وجود می آورند.

این روز­ها، کتاب ­هایی که مهارت­ های زندگی را به بچه ­ها یاد می­ دهند طرفدار زیادی دارند. در سالی که گذشت، داستان­ هایی که بر افزایش پذیرش خود تمرکز دارند مورد استقبال زیادی قرار گرفتند. این داستان­ ها بچه ­ها را تشویق می­ کنند که ویژگی ­های منحصر به­ فردشان را بپذیرند، درک بهتری از تفاوت­ های فردی داشته باشند و اهمیت مهربانی و همدلی را درک کنند.

چه از طریق داستان­ های تصویری و فانتزی و چه از طریق شعر و ترانه، دنیای بزرگ ادبیات کودک  ابزارهایی را در اختیار خواننده­ قرار می ­دهد که با استفاده از آن ها می ­تواند دنیای اطرافش را کشف کند و دیدگاه­ های خاص و متفاوت را بپذیرد.

در این لیست می­ توانید پرفروش­ ترین کتاب­ های ما را در سالی که گذشت ببینید:

 

۱. دس دسی باباش میاد – کتاب، مجموعه ­ای از بازی ­های کودکانه ­است. بازی­ هایی که پدر و مادرها هم با آن ها بزرگ شدند. بازی­ هایی که بخشی از فرهنگ ایرانی هستند. با وجود بازی ­ها و سرگرمی­ های متنوع جدید، می­ توانیم سعی کنیم در انتقال بخشی از این فرهنگ به نسل ­های بعدی نقشی داشته باشیم.

کتاب اول لیست پرفروش ­های ما، مجموعه ­ای از بازی­ های آشنایی مانند دس دسی باباش میاد، نون بیار کباب ببر، لیلی لیلی حوضک، اتل متل توتوله و بازی های دیگر، به همراه روش­ بازی آن هاست.

 

 

۲. روز جیغ بزرگ من – داستان این کتاب درباره­ ی بلاست. دختر کوچولویی که یک روز از دنده ­ی چپ بلند می ­شود و کل روز را جیغ می­ زند. بلا سر زمین و زمان فریاد می­ کشد، از برادر کوچک ­ترش گرفته تا باران پشت پنجره!  هرچه به پایان روز نزدیک می­ شویم، بلا متوجه می شود که جیغ زدن حالش­ را بهتر نمی ­کند و لازم است که احساساتش را به روش بهتری بیان کند. قشنگ ­ترین بخش کتاب جایی ست که مادر بلا به او یادآوری می ­کند که درست است که امروز این ­طور گذشت ولی شاید فردا روز بهتری باشد.

این کتاب با روایت تجربه­ ی رایج عصبانیت، به بچه­ ها اهمیت بروز احساسات و برقراری ارتباط ر­ا نشان می ­دهد.

 

 

۳. نقطه – واشتی فکر می ­کند نمی­ تواند نقاشی بکشد. وقتی معلم هنر از او می ­خواهد که روی کاغذ چیزی بکشد، واشتی فقط یک نقطه می گ­ذارد، اما معلم هنر تشویقش می­ کند که کاغذ را امضا کند و به دیوار بزند. این باعث می ­شود که واشتی خلاقیتش ­را پیدا کند و به یک هنرمند بزرگ تبدیل شود.

این کتاب بچه ­ها را تشویق می ­کند ویژگی­ های خاصشان ­را بپذیرند، به توانایی هایشان اعتماد کنند و از ریسک کردن نترسند.

 

۴. نجات یک بادبادک – بادبادک فلوید بالای درخت گیرکرده. فلوید هرچیزی که پیدا می­ کند به سمت بادبادک می­ اندازد تا نجاتش بدهد؛ از کفش گرفته تا نردبان و در ورودی خانه. اما همه­ ی آن ها هم بالای درخت گیر می­ کنند! فلوید هرچیزی به دستش می­ رسد را برای نجات قبلی بالای درخت می ­اندازد و همین ماجرا کتاب را به داستانی خنده ­دار درباره­ ی توانایی حل مسئله و خلاقیت تبدیل می­ کند.

تصویرگری زیبای الیور جفرز و متن شوخ کتاب، خواندن این داستان ر­ا به تجربه ­ی لذت بخشی تبدیل می ­کند و بچه ­ها را با اهمیت پشتکار و ابتکار آشنا می ­کند.

 

۵. هیولای رنگ­ ها – یک هیولای کوچک تحت تأثیر احساساتش حسابی گیج شده. هیولا با کمک یک دختر کوچولو یاد می ­گیرد احساساتش ر­ا بشناسد و بفهمد چطور می ­تواند از هم تفکیک­شان کند. با کمک دخترک، هیولا به هر حس یک رنگ می­ دهد و متوجه می­ شود که بیشتر از قبل کنترل احساساتش را دارد.

علاوه بر جذابیت برای بچه­ ها، هیولای رنگ ­ها یک کتاب عالی برای والدین و مربیان است، برای آموزش هوش هیجانی و خودآگاهی به کودکان. داستان به بچه­ ها نشان می ­دهد که حس کردن احساسات مختلف طبیعی است و درک و برقرای ارتباط با احساسات موضوع بسیار مهمی است.

 

 

۶. آواز جیرجیرک کوچولو – جیرجیرک کوچولو می ­خواهد چیزی بگوید ولی انگار نمی ­تواند. در طول مسیر با حشرات مختلفی با صداهای متفاوت روبه ­رو می­ شود و سعی می­ کند صدای آنها را تقلید کند. جیرجیرک قصه، در مسیرش جیرجیرک کوچولوی دیگری­ را می­ بیند که به او یاد می­ دهد چگونه صدای خودش ر­و بسازد.

کتاب اهمیت صبر و پشتکار را به بچه ­ها نشان می ­دهد، به ­امید این­که بهتر بتوانند صدای خودشان ر­ا در این جهان بزرگ پیدا کنند.

 

 

۷. آ اول الفباست – این کتاب آموزشی، با اشعار کوتاه و روان، بچه ­ها را با حروف الفبای فارسی آشنا می­ کند. هر دو صفحه از کتاب به یک حرف از حروف الفبا اختصاص داده شده است. هر حرف با یک کلمه که با همان حرف شروع می شود و یک تصویر زیبا از اون کلمه معرفی شده است.

کتاب برای بچه­ هایی که می­ خواهند قبل از رفتن به مدرسه با الفبا آشنا شوند کتاب بسیار خوبی ست.

 

 

۸. چه خوب که هشت پا نیستی – کتاب، داستان پسر کوچولویی ست که تصور می­ کند اگر به ­جای حیوانات مختلف بود زندگی روزانه ا­ش چطور می ­شد. بعضی از کارهای روزانه با داشتن دست و پاهای متفاوت راحت­ تر می­ شوند و البته خیلی­ ها هم پیچیده ­تر! در­آخر هم متوجه می ­شود بهترین چیز این است که خودش باشد.

کتاب به بچه­ ها کمک می ­کند تا یاد بگیرند خودشان ر­ا همان­ طور که هستند دوست داشته باشند، حتی با وجود پیچیدگی­ هایی که ممکن است در زندگی برای آن ها پیش بیاید. این کتاب با تصویرسازی جذاب و طنز ملایمش یک کتاب سرگرم کننده و جذاب برای بچه­ های ۳ سال به بالا است.

 

 

۹. کمی گم شده ام – بچه جغد کوچکی از لانه ­ش بیرون می ­افتد و مادرش را گم می­ کند. در مسیر پیدا کردن مادرش با سنجاب مهربانی آشنا می ­شود که می­ خواهد به او کمک کند، اما به­ نظر می ­رسد او را با حیوانات دیگری اشتباه گرفته است. جوجه جغد هر حیوانی ­را می­ بیند بیشتر و بیشتر گیج می ­شود .

مهم ­ترین پیام این کتاب، اهمیت پشتکار و امید است. با وجود موانعی که سر راه جوجه جغد وجود دارد، مصمم باقی می ­ماند تا مادرش ­ر­ا پیدا کند و درنهایت موفق می­ شود.

 

 

۱۰. کرم ابریشم خیلی گرسنه – کرم ابریشم کوچکی با خوردن غذاها و میوه ­های مختلف بزرگ می ­شود و به یک پروانه ­ی زیبا تبدیل می ­شود.

کتاب کودکان را با چرخه­ ی زندگی پروانه و اهمیت تغذیه­ ی سالم آشنا می­ کند و آنها را تشویق می ­کند که غذاهای مختلف ­را امتحان کنند. تصاویر زیبای کتاب (با سبک کلاژ مخصوص اریک کارل) همراه با متن ساده و جذابش به بچه­ ها نشان می ­دهد تصمیم ­های شان در زندگی، روی رشدشان تاثیر می گ­ذارد.

 

 

۱۱. از فرق سر تا نوک پا – یک کتاب خیلی جالب تعاملی که از بچه ­ها می ­خواهد با الهام از حرکت حیوانات مختلف، بدنشان ­را حرکت بدهند. با تقلید حرکت حیوانات، بچه­ ها با اعضای بدن و نحوه­ ی حرکت­ آن ها آشنا می ­شوند.

ویژگی خاص این کتاب، تمرکز بر روی ترویج فعالیت بدنی و عادات سالم در بچه ­هاست.

 

 

۱۲. شنگال – شنگال، نه قاشق است و نه چنگال! او همه­ ی تلاشش­ را می ­کند تا جای خودش ­را در کشوی قاشق و چنگال ها پیدا کند. شنگال احساس بی مصرفی می­ کند چون با بقیه­ ی قاشق و چنگال­ها فرق دارد. تا زمانی که یک موجود پر سرو صدا وارد خانه می ­شود و شنگال متوجه می ­شود که متفاوت بودن، حتی می ­تواند یک مزیت باشد و همان طوری که هست عالیست.

این کتاب به بچه ­ها اهمیت پذیرش خود و درک تفاوت­ های فردی­ را نشان می ­دهد.

 

 

۱۳. صبح به­ خیر همسایه – موش کوچولو هوس املت کرده ولی همه ­ی مواد اولیه ­را در خانه ندارد. پس خانه به خانه می­ رود، به همسایه­ ها صبح به­ خیر می ­گوید و تقاضای تخم­ مرغ می­کند. همسایه­ ها هم تخم­ مرغ ندارند ولی هرکدام یکی از مواد لازم برای درست کردن کیک ­را دارند.

داستان، ارزش همکاری برای رسیدن به یک هدف مشترک و لذت به اشتراک گذاشتن ­را به بچه ­ها نشان می­ دهد و به آن ها یادآوری می ­کند مهربان باشند، دوستانه رفتار کنند و به بقیه کمک کنند.

 

 

۱۴. بارباپاپا – کتاب، داستان اولین بارباپاپا ازخانواده­ ی بارباپاپاهاست. بارباپاپا در یک باغچه به­ دنیا می آید، اما به­­ خاطر اندازه­ ی بزرگش نمی تواند در آن خانه بماند. در مسیرش بارباپاپا متوجه می ­شود که می ­تواند شکلش­ را عوض کند و هرجور دلش می­خواهد ظاهر بشود. بارباپاپا در جستجوی یک دوست، خودش­ را به شکل حیوانات مختلف درمی آورد ولی انگار هیچ ­کدام از حیوانات دلشان نمی­ خواهد با اون دوست شوند! تا جایی که متوجه می ­شود می­ تواند با کمک ویژگی خاص خودش به دیگران کمک کند.

کتاب بچه­ ها را با اهمیت کمک به دیگران، پذیرش تفاوت­ ها و لذت تجربه­ های جدید آشنا می­کند.

 

 

۱۵. هر وقت خوک ها پرواز کنند – گاوی به اسم رالف آرزوی یک دوچرخه دارد. اما گاوها که نمی­توانند دوچرخه سواری کنند! پدرش به او قول می ­دهد که برایش دوچرخه بخرد، اما وقتی که خوک ­ها پرواز کنند! با وجود تردیدها و تمسخرهای بقیه ­ی حیوانات مزرعه رالف به تلاشش برای به پرواز درآوردن خوک­ ها ادامه می ­دهد. در­آخر رالف با پشتکار، پرواز با بالگرد­ را یاد می ­گیرد و دوستاین خوکش­ را سوار می ­کند تا با همدیگر پرواز کنند.

کتاب آخر لیست پرفروش ­های ما، با داستان الهام بخشش به بچه­ ها اهمیت پشتکار و امید را نشان می­ دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 thoughts on “پرفروش­ ترین کتاب­ های سال ۱۴۰۱

  1. سمانه گفت:

    عالی بود. ممنون از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *