مقالات

پرفروش­ ترین کتاب­ های سال ۱۴۰۱

تو سالی که گذشت کتاب­های زیادی وارد کتاب ­فروشی ما شدن و رفتن. از مانگاها و رمان­ های فانتزی گرفته تا ترانه ­های زیبا برای کوچولوها. کتاب­هایی که با متن و تصاویر جذاب­شون تخیل و احساسات بچه­ ها و پدر و مادرهاشون رو تحریک و تقویت کردن، بهشون چیزای مهمی یاد دادن و از همه مهم­تر سرگرمشون کردن.  این­جا می­خوایم پرفروش­ترین کتاب­ های سال گذشته­ رو بهتون معرفی کنیم و ببینیم که چی باعث شده این کتاب­ ها به کتاب­ های محبوب شما تبدیل بشن.

کتاب­ های تصویری از محبوب­ترین کتاب­ های کودک توی کتاب­ فروشی ما هستن. این کتاب­ها با تصویر­سازی­ های رنگارنگ و داستان­های جذابشون، تجربه ­ها­ی آموزنده و سرگرم­ کننده ­ی بی­نظیری رو برای بچه­ ها به­ وجود میارن.

این روز­ها، کتاب­هایی که مهارت­های زندگی رو به بچه­ها یاد می­دن خیلی طرفدار دارن. تو سالی که گذشت، داستان­ هایی که بر افزایش پذیرش خود تمرکز دارن خیلی مورد استقبال قرار گرفتن. این داستان­ها بچه­ها رو تشویق می­کنن که ویژگی­های منحصر به­ فرد خودشون رو بپذیرن، درک بهتری از تفاوت­ های فردی داشته باشن و اهمیت مهربونی و همدلی رو درک کنن.

چه از طریق داستان­ های تصویری و فانتزی و چه از طریق شعر و ترانه، دنیای بزرگ ادبیات کودک  ابزارهایی رو در اختیار خواننده­ قرار می­ده که با استفاده از اونا می­تونه دنیای اطرافش رو کشف کنه و دیدگاه­های خاص و متفاوت رو بپذیره.

توی این لیست می­تونین پرفروش­ترین کتاب­ های ما رو در سالی که گذشت ببینین:

 

۱. دس دسی باباش میاد – کتاب، مجموعه ­ای از بازی ­های کودکانه ­ست. بازی­ هایی که پدر و مادرها هم باهاشون بزرگ شدن. بازی­ هایی که بخشی از فرهنگ ایرانی هستن. با وجود بازی­ها و سرگرمی­ های متنوع جدید، می­ تونیم سعی کنیم در انتقال بخشی از این فرهنگ به نسل ­های بعدی نقشی داشته باشیم.

کتاب اول لیست پرفروش ­های ما، مجموعه ­ای از بازی­ های آشنایی مثل دس دسی باباش میاد، نون بیار کباب ببر، لیلی لیلی حوضک، اتل متل توتوله و بازی های دیگه، به همراه روش­ بازی اوناست.

 

 

۲. روز جیغ بزرگ من – داستان این کتاب درباره­ ی بلاست. دختر کوچولویی که یه روز از دنده ­ی چپ بلند می­شه و کل روز رو جیغ می­زنه. بلا سر زمین و زمان فریاد می­کشه، از برادر کوچیک ­ترش گرفته تا بارون پشت پنجره!  هرچی به پایان روز نزدیک می­شه، بلا متوجه می­شه که جیغ زدن حالش­ رو بهتر نمی ­کنه و لازمه که احساساتش رو به روش بهتری بیان کنه. قشنگ­ترین بخش کتاب جاییه که مادر بلا بهش یادآوری می­کنه که درسته که امروز این­طوری گذشت ولی شاید فردا روز بهتری باشه.

این کتاب با روایت تجربه­ ی رایج عصبانیت، به بچه­ ها اهمیت بروز احساسات و برقراری ارتباط ر­و نشون می­ده.

 

 

۳. نقطه – واشتی فکر می­کنه نمی­ تونه نقاشی بکشه. وقتی معلم هنر ازش می­خواد که روی کاغذ چیزی بکشه، واشتی فقط یه نقطه می­ذاره، اما معلم هنر تشویقش می­کنه که کاغذو امضا کنه و به دیوار بزنه. این باعث می­شه که واشتی خلاقیتش ­رو پیدا کنه و به یک هنرمند بزرگ تبدیل بشه.

این کتاب بچه ­ها رو تشویق می­کنه ویژگی­های خاص خودشون ­رو بپذیرن، به تواناییاشون اعتماد کنن و از ریسک کردن نترسن.

 

۴. نجات یک بادبادک – بادبادک فلوید بالای درخت گیرکرده. فلوید هرچیزی که پیدا می­کنه سمت بادبادک می­اندازه تا نجاتش بده؛ از کفش گرفته تا نردبون و در ورودی خونه. اما همه­ ی اونا هم بالای درخت گیر می­ کنن! فلوید هرچی به دستش می­رسه رو برا نجات قبلی بالای درخت می ­اندازه و همین ماجرا کتاب ر­و به یه داستان خنده ­دار درباره­ ی توانایی حل مسئله و خلاقیت تبدیل می­کنه.

تصویرگری زیبای الیور جفرز و متن شوخ کتاب، خوندن این داستان ر­و به تجربه ­ی لذت بخشی تبدیل می­کنه و بچه ­ها رو با اهمیت پشتکار و ابتکار آشنا می­کنه.

 

۵. هیولای رنگ­ ها – یه هیولای کوچولو تحت تأثیر احساساتش حسابی گیج شده. هیولا با کمک یه دختر کوچولو یاد می­گیره احساساتش ر­و بشناسه و بفهمه چطوری می­تونه از هم تفکیک­شون کنه. با کمک دخترک، هیولا به هر حس یه رنگ می­ده و متوجه می­شه که بیشتر از قبل کنترل احساساتش ر­و داره.

علاوه بر جذابیت برای بچه­ ها، هیولای رنگ­ها یه کتاب عالی برای والدین و مربیاست، برای آموزش هوش هیجانی و خودآگاهی به کودکان. داستان به بچه­ ها نشون می­ده که حس کردن احساسات مختلف طبیعیه و درک و برقرای ارتباط با احساسات موضوع خیلی مهمیه.

 

 

۶. آواز جیرجیرک کوچولو – جیرجیرک کوچولو می­خواد چیزی بگه ولی انگار نمی­تونه. در طول مسیرش با حشرات مختلفی با صداهای متفاوت روبه­رو می­شه و سعی می­کنه صدای اونارو تقلید کنه. جیرجیرک قصه، در مسیرش جیرجیرک کوچولوی دیگه­ ای­ رو می­بینه که بهش یاد می­ده چجوری صدای خودش ر­و بسازه.

کتاب اهمیت صبر و پشتکار رو به بچه ­ها نشون می­ده، به ­امید این­که بهتر بتونن صدای خودشون ر­و تو این جهان بزرگ پیدا کنن.

 

 

۷. آ اول الفباست – این کتاب آموزشی، با اشعار کوتاه و روون، بچه­ها رو با حروف الفبای فارسی آشنا می­کنه. هر دو صفحه از کتاب به یک حرف از حروف الفبا اختصاص داده شده. هر حرف با یک کلمه که با همون حرف شروع می شه و یه تصویر زیبا از اون کلمه معرفی شده.

کتاب برای بچه­ هایی که می­خوان قبل از رفتن به مدرسه با الفبا آشنا بشن کتاب بسیار خوبیه.

 

 

۸. چه خوب که هشت پا نیستی – کتاب، داستان پسر کوچولوییه که تصور می­کنه اگر به ­جای حیوانات مختلف بود زندگی روزانه­ش چه ­جوری می­شد. بعضی از کارهای روزانه با داشتن دست و پاهای متفاوت راحت­تر می­شن و البته خیلی­ هاشونم پیچیده ­تر! در­آخر هم متوجه می­شه بهترین چیز اینه که خودش باشه.

کتاب به بچه­ ها کمک می­کنه تا یاد بگیرن خودشون ر­و همون­جوری که هستن دوست داشته باشن، حتی با وجود پیچیدگی­ هایی که ممکنه توی زندگی براشون پیش بیاد. این کتاب با تصویرسازی جذاب و طنز ملایمش یک کتاب سرگرم کننده و جذاب برای بچه­ های ۳ سال به بالاست.

 

 

۹. کمی گم شده ام – بچه جغد کوچولویی از لونه ­ش بیرون می­افته و مادرش ر­و گم می­کنه. توی مسیر پیدا کردن مادرش با سنجاب مهربونی آشنا می­شه که می­خواد بهش کمک کنه، اما به­ نظر می­رسه اونو با حیوونای دیگه­ ای اشتباه گرفته. جوجه جغد هر حیوونی ­رو می­بینه بیشتر و بیشتر گیج می­شه .

مهم­ترین پیام این کتاب، اهمیت پشتکار و امیده. با وجود موانعی که سر راه جوجه جغد وجود داره، مصمم باقی می­مونه تا مادرش ­ر­و پیدا کنه و درنهایت موفق می­شه.

 

 

۱۰. کرم ابریشم خیلی گرسنه – کرم ابریشم کوچولویی با خوردن غذاها و میوه ­های مختلف بزرگ می­شه و به یه پروانه ­ی زیبا تبدیل می­شه.

کتاب بچه­ هارو با چرخه­ ی زندگی پروانه و اهمیت تغذیه­ ی سالم آشنا می­کنه و اونارو تشویق می­کنه که غذاهای مختلف ­رو امتحان کنند. تصاویر زیبای کتاب (با سبک کلاژ مخصوص اریک کارل) همراه با متن ساده و جذابش به بچه­ ها نشون می­ده تصمیم ­هاشون در زندگی روی رشدشون تاثیر می­ذاره.

 

 

۱۱. از فرق سر تا نوک پا – یه کتاب خیلی جالب تعاملیه که از بچه ­ها می­خواد با الهام از حرکت حیوونای مختلف، بدنشون ­رو حرکت بدن. با تقلید حرکت حیوونا، بچه­ ها با اعضای بدن و نحوه­ ی حرکت­شون آشنا می­شن.

ویژگی خاص این کتاب، تمرکزش روی ترویج فعالیت بدنی و عادات سالم در بچه ­هاست.

 

 

۱۲. شنگال – شنگال، نه قاشقه و نه چنگال! اون همه­ ی تلاشش­ رو می­کنه جای خودش ­رو توی کشوی قاشق و چنگال ها پیدا کنه. شنگال احساس بی مصرفی می­کنه چون با بقیه­ ی قاشق و چنگال­ها فرق داره. تا زمانی که یه موجود پر سرو صدا وارد خونه می­شه و شنگال متوجه می­شه که متفاوت بودن، حتی می­تونه یه مزیت باشه و همون طوری که هست عالیه.

این کتاب به بچه ­ها اهمیت پذیرش خود و درک تفاوت­ های فردی­رو نشون می­ده.

 

 

۱۳. صبح به­ خیر همسایه – موش کوچولو هوس املت کرده ولی همه­ی مواد اولیه ­رو توی خونه نداره. پس خونه به خونه می­ره، به همسایه­ ها صبح به­ خیر می­گه و تقاضای تخم­ مرغ می­کنه. همسایه­ ها هم تخم­ مرغ ندارن ولی هرکدوم یکی از مواد لازم برای درست کردن کیک ­رو دارن.

داستان، ارزش همکاری برای رسیدن به یه هدف مشترک و لذت به اشتراک گذاشتن ­رو به بچه ­ها نشون می­ده و بهشون یادآوری می­کنه مهربون باشن، دوستانه رفتار کنن و به بقیه کمک کنن.

 

 

۱۴. بارباپاپا – کتاب، داستان اولین بارباپاپا ازخانواده­ ی بارباپاپاهاست. بارباپاپا توی یه باغچه به­ دنیا میاد، اما به­­ خاطر اندازه­ ی بزرگش نمی تونه توی اون خونه بمونه. در مسیرش بارباپاپا متوجه می­شه که می­تونه شکلش­و عوض کنه و هرجور دلش می­خواد ظاهر بشه. بارباپاپا در جستجوی یک دوست، خودش­ رو به شکل حیوونای مختلف درمیاره ولی انگار هیچ ­کدوم از حیوونا دلشون نمی­ خواد با اون دوست بشن! تا جایی که متوجه می­شه می­تونه با کمک ویژگی خاص خودش به دیگران کمک کنه.

کتاب بچه­ هارو با اهمیت کمک به دیگران، پذیرش تفاوت­ ها و لذت تجربه­ های جدید آشنا می­کنه.

 

 

۱۵. هر وقت خوک ها پرواز کنند – گاوی به اسم رالف آرزوی یه دوچرخه دارد. اما گاوها که نمی­تونن دوچرخه سواری کنن! پدرش بهش قول می­ده که براش دوچرخه بخره، اما وقتی که خوک­ها پرواز کنند! با وجود تردیدها و تمسخرهای بقیه ­ی حیوونای مزرعه رالف به تلاشش برای به پرواز درآوردن خوک­ ها ادامه می­ده. در­آخر رالف با پشتکار، پرواز با بالگرد­ رو یاد می­گیره و دوستای خوکش­ رو سوار می­کنه تا با همدیگه پرواز کنن.

کتاب آخر لیست پرفروش­های ما، با داستان الهام بخشش به بچه­ ها اهمیت پشتکار و امید رو نشون می­ده.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “پرفروش­ ترین کتاب­ های سال ۱۴۰۱

  1. سمانه گفت:

    عالی بود. ممنون از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *